Issız adada mahsur kalan kazazedeler, palmiye yapraklarıyla “yardım” yazdıktan sonra kurtarıldı

T24 Dış Haberler

Deneyimli bir grup denizci, Paskalya günü balık tutmak için Polowat Atolü’nden 20 metrelik açık kayıklarıyla yola çıktılar ancak geri dönmediler. 

Denizcilerin yakınları, altı gün boyunca haber alamayınca Guam’daki Sahil Güvenlik ekiplerine onların kaybolduğunu bildirdi.

Motor arızası nedeniyle Pasifik Okyanusu’nda ıssız bir adada mahsur kalan üç denizci, sahile palmiye yapraklarıyla “YARDIM” yazdıktan sonra kurtarıldı. 

Adada bir hafta kaldıktan sonra, yardım sinyalleri kayıp adamların aranmasına yardım eden bir ABD Donanması uçağı tarafından fark edildi. “Yardım” işaretinin bir fotoğrafı ABD Sahil Güvenlik tarafından paylaşıldı ve kelimenin yaklaşık 20 palmiye yaprağıyla yazıldığı görüldü. 

Hepsi 40’lı yaşlarında ve kardeş olan üç adam, Papua Yeni Gine’den yaklaşık 860 mil uzakta, Mikronezya’nın 450 metrelik bir ada parçası olan Pikelot Atolü’nde bulundu ve bir ABD Sahil Güvenlik gemisi tarafından kurtarıldı.

ABD Sahil Güvenlik’te arama ve kurtarma görevi koordinatörü olan Teğmen Chelsea Garcia, “Bu yaratıcı hareket, kurtarma çabalarını doğrudan bulundukları yere yönlendirmede çok etkili oldu” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir